Mladý Gates naopak počítače nebral jako svůj koníček, ale jako práci, které obětoval veškerý svůj čas. Podle dokumentu Inside Bill’s Brain pracoval Gates tak urputně, že se v době založení Microsoftu v rychlosti stravoval sladkou šťávou, kterou si olizoval z rukou během programování. I v pozdějších letech pak kontroloval parkoviště, aby zjistil, kdo z jeho kolegů zůstává v práci dlouho do noci. Jeho workoholismus a očekávání od okolí ostatně vedlo i k odchodu Gatesova přítele a spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena z této firmy.
Gates proto s nekomerčním přístupem ostatních počítačových nadšenců zásadně nesouhlasil. „Jak si asi uvědomujete, většina z vás krade software,“ napsal jim v roce 1976 tehdy 21letý Bill v Otevřeném dopisu hobbistům. V něm si stěžoval, že navzdory popularitě svého prvního operačního systému BASIC dostává od hobbistů pouze drobné, kvůli čemuž s kolegy nebudou mít finance na jeho další vývoj.
Gates zasláním tohoto dopisu vytvořil příkop mezi internetovými „hobbisty“ a byznysmany a sebe na dlouhou dobu pasoval do role nepřítele hnutí za otevřený software, jež propaguje bezplatné šíření softwaru a naopak odporuje jeho patentování a komerčnímu prodeji. Zaryté nepřátelství Microsoftu k otevřenému softwaru skončilo až na konci desátých let s nárůstem významu cloudových služeb pro podnikání Microsoftu.
Mapy